Zayıflayanlar Neden Kilolarını Koruyamıyorlar

Bazı insanlar dış görünüşlerine önem verirler. Bazıları doğal olarak dış görünüşleri düzgün olabilir. Bazı insanlarda ise kilolar dış görünüşleri açısından önemli bir sorun oluşturabilir. Kiloları vermek amacıyla çok farklı yollara başvurarak zayıflamaya çalışabilirler bu durumdaki insanlar. Kimileri bir doktora veya diyetisyene kimileri ise internetten bulduğu diyet listelerine göre zayıflamanın yollarını ararlar. Yapılan bu uğraşlar sonucu zorda olsa başarılı olan insanlar yeniden fazla kilolu hallerine geri dönmek istemezler. Ancak diyetlerde yapılan yanlışlar ve diyet yaparak zayıflama sonrası düzenli beslenme alışkanlıklarını koruyamamaları tekrardan kilo almaya sebep olabilir.

Kilo Koruyamama Sebepleri

Zayıflayanlar Neden Kilolarını Koruyamıyorlar

Zayıflamaya karar verilen andan itibaren yapılan uygulamaları inceleyerek karar vermek gerekir. Birçok insan kilo vermek için aceleci davranarak en hızlı şekilde kilolarından kurtulmak amacıyla bilinçsizce hareket etmektedir. Bazı kişiler hiç bir diyetisyene, doktora ya da en azından internetten araştırarak bulunabilecek diyet listelerine danışmak ve bilgi edinmek yerine uzun süre aç kalarak zayıflamaya çalışmaktadırlar. Üstüne yürüyüş ve spor gibi fiziksel aktiviteleri de artırarak hatalarını pekiştirmektedirler. Bu şekilde yapılan zayıflama girişimlerinde vücut açlığa dayanmaya çalışıyor ve mevcut kiloları depolama moduna giriyor. Bu esnada vücutta hormon dengeleri de değişiyor ve alınan az miktarda ki besini bile mümkünse depolama eğilimi oluşuyor. En sonunda istenen kiloya kadar düşülmüş olsa bile düzenli bir beslenme alışkanlığına dönmek zor oluyor.

Bu sebeple kilo vermek konusunda acele edilmemeli. Sağlıklı ama yavaş bir şekilde kilo vermek istenmeli ve buna göre yöntemler denenmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here