Home / Sağlıklı Yaşam / Yorgunluğun Nedenleri ve Başa Çıkma Yolları

Yorgunluğun Nedenleri ve Başa Çıkma Yolları

Bireylerde genellikle güçsüzlük, konsantrasyon bozukluğu ile ortaya çıkan bir semptomudur. Bunun sebepleri ise uyku düzensizliği, kansızlık, akciğer rahatsızlığı, tiroid rahatsızlıkları, antidepresan ilaçları, kas gevşetici ilaçlar ve antibiyotik kullanımı yorgunluğa sebep olabilir. Fiziki travmalar, enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin düşük olması ve endokrin rahatsızlığı olan bireylerde rutin tahliller yapılmalıdır. Bireylerde kronik yorgunlukların muayene, kan tahlillerinin düzenli olarak yapılması yorgunluk nedenlerini araştırılması gerekmektedir. Spor, uyku düzeni ve beslenme şekli ile fizyolojik yorgunlukları dinlenmekle geçmektedir. Kronik yorgunluklar ise yapılan egzersizler ile ilgili olmayıp dinlenme ile geçmemektedir. Organ rahatsızlıkları genellikle yapılan egzersiz ve yapılan spor ile ortaya çıkmaktadır. Yapılan kan tahlilleri, açlık tokluk kan şekeri tahlili, idrar tahlili ve kreatinin testleri ayrıntılı olarak uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

 

Baş, kas, eklem, boğaz ağrısı, grip yorgunluk ve halsizlik yapmaktadır. Kronik yorgunluklar yapılan tahlillerle anormal bir durum yok ise geçici bir rahatsızlıktır. Antidepresan kullanan bireylerde kullandıkları ilacın etkisi ile yorgunluk görülmektedir. Antidepresan kullanırken spor yapmak ilacın etkisini azaltmaktadır.

Yorgunluk ile Nasıl Başa Çıkabilirsiniz

Yorgunluğun Nedenleri Ve Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

Bireylerin öncelikle uykularını düzenlemeleri gerekmektedir. Akşam yatış saatini ve sabah kalkış saatlerini iyi ayarlamaları gerekmektedir. Kahvenin uyarıcı etkisi olduğu için akşamları içilmemesi tavsiye edilmektedir. Kafein, nikotin ve alkol alımını özellikle akşamları alınmaması önerilmektedir. Düzenli spor yapmak ve akşamları 30 dakikalık yürüyüş yapmak yorgunluğa iyi gelip ardından ılık bir duş alıp uyumak zindelik vermektedir.

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Kanserde Alternatif Tıp Tedavisi

Kanser hastalığı günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan biridir. Tıp dünyasının kanser hastalığı konusunda yaptığı kapsamlı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir