Home / Sağlıklı Yaşam / Cilt Sağlığı / Varis Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Varis Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Ayakların ve bacakların baskılanması, yorulması ve kan dolaşımımızda meydana gelen çeşitli dengesizliklerden meydana gelen varis; bir çeşit damar rahatsızlığıdır. Topuklu ayakkabı giymek, uzun süre boyunca ayakta kalmak ve sıfır taban ve düz ayakkabı giymekten meydana gelmektedir.

Derinin üst kısmında meydana gelen ve derinin üstündeki toplardamarların genişlemesi ya da çatlaklar meydana gelmesi sonucunda oluşan varis estetik bir sorun yaratmaktadır. Çünkü deri üzerinde siyah ya da mor renkte damar görüntüsü veren olumsuz bir görüntü yaratmaktadır.

Varis Tedavisi Hakkında

Varisin Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

Varis tedavisi genel olarak iki türlü yapılmaktadır. Birinci yol kanüller vasıtası ile damarların içine girilerek ilaç yerleştirilme işlemidir. Varisin ikinci tedavi yöntemi ise lazer uygulamasıdır.

İlaç ile yapılan varis tedavisinde sorunlu damarın içine girilir ve çeşitli ilaçlar serum yolu ile enjekte edilmektedir. Bu şekilde damara gelen aşırı kan dengelenmekte ve damarın toplanması sağlanmaktadır.

Lazer ile yapılan varis tedavisi ise en etkili ve en çok tercih edilen varis tedavi yöntemidir. Hastane ortamında konusunda uzman doktorlar tarafından yapılan bu uygulamada varislerin üzerine lazer atışları yapılmakta ve sonrasında genişleyen damarlar toplanmaktadır. Lazer ile yapılan uygulama ile diğer dokulara herhangi bir zarar vermeden uygulama sonlandırılmaktadır.

Lazer işlemi sonrası uygulama bölgesine özel kremler uygulanmalı ve yaklaşık olarak bir hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmamaya ve çok sıcak ve çok soğuk olarak banyo yapmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

 

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Kanserde Alternatif Tıp Tedavisi

Kanser hastalığı günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan biridir. Tıp dünyasının kanser hastalığı konusunda yaptığı kapsamlı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir