Regl Döneminde Cinsellik Ve Regl Tablosu

Bir adet döngüsü, üreme döneminde olan bir kadında yaklaşık olarak 28 30 günde bir tekrar eden bir durumdur. Bu belirtilen döngü son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet döneminin ilk gününe kadar geçen zaman olarak hesaplanmaktadır. Bu süre içerisinde kadınların vücutları ve ruh halleri salgıladıkları hormonlar uyarınca değişime uğruyor. Adet döngüsü ile birlikte cinsel istek durumu da değişiklik göstermektedir. Kimi zaman seksten haz alma durumu olurken kimi zamanda sekse uzak durmak mümkündür. Regl döneminde cinsellik ve regli tablosu şu şekilde değerlendirilebilir;

Regl Tablosu

1 Aylık Regli Tablosu

– 1-5. Gün Arası: Adet döneminin ilk 5 günlük periyodunda hormon seviyelerindeki düşüklük vücudu ve psikolojiyi etkilemektedir. Özellikle östrojen eksikliği saçların cansız, moralin bozuk olmasına neden olmaktadır. Ciltlerdeki değişikliklerin yanı sıra kan kaybına bağlı olarak da halsizlik görülmektedir. Karın ağrılarının en yoğun olduğu dönemdir ve bu sürede seksin adı dahi duyulmak istenmemektedir. Zaten bu dönemde seks yapılmaması gerekmektedir.

 

-6-12. Gün Arası: Bu süreçte östrojen hormonunda artış gözlemlenmektedir. Kadınlar bu sürede kendilerini daha iyi hissetmektedirler. Saçlar ve cilt parlamaya başlıyor. Bu dönemde sekse gittikçe daha sıcak bakılmaktadır.

 

-13-15. Gün Arası: Bu dönemde östrojen hormonunun etkisiyle etrafa yayılan kokuların çekim etkisi yükselmektedir. Cinsellikten alınan haz ise en üst noktaya çıkmaktadır.

 

-16-30. Gün Arası: Bu dönemde östrojen hormonu seviyesi düşmektedir. Bu dönemde rahim kendini hamileliğe hazırlamaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here