Home / Sağlıklı Yaşam / Cilt Sağlığı / Kışın Cilt Bakımı Ve Önemli Noktalar

Kışın Cilt Bakımı Ve Önemli Noktalar

Mevsim geçişleri her bünyeyi farklı şekilde etkiler. Kış mevsimi geldiğinde hava sıcaklıklarının düşmesiyle cildinizde bir takım değişiklikler gözlenir. Gözlenen bu değişiklikler de sizi cilt bakımı rutininizin dışına çıkmaya sevk eder.

Cildinizi tanıyın

Kışın cildinize nasıl bir bakım uygulayacağınızı belirlemek için önce cildinizin hangi yapıda olduğunu bilmeniz gerekir. Cildinizi tanımadan yapacağınız kış bakımı cildiniz için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Cildinizin yağlı, karma ya da kuru kategorilerinden hangisinde yer aldığını tespit ettikten sonra kışın cilt bakımı ve önemli noktalar konusunda harekete geçebilirsiniz.

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Kışın cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Cilt soğuktan çok çabuk etkilenmektedir. Kışın soğuğun etkilerinden korunmak için kullandığınız kalın kıyafetler yüzünüz için bir koruma sağlamaz. Bu nedenle yüzünüzün ihtiyacı olan nemi siz sağlamalısınız. Soğuk, cilt tabakası altındaki yağın kurumasına ve ciltte çatlaklar meydana gelmesine sebebiyet verir. Bunu göz önüne alarak cilt temizleyici ve nemlendiricisi seçmelisiniz. Cildi yağlı biriyseniz, kış aylarında yaz aylarına nazaran daha yüksek nem veren bir nemlendirici tercih etmeniz gerekir. Kış ayı en çok kuru ciltler için tehlike arz eder. Çünkü zaten kuru olan bir cilt kış aylarında daha da kuruyarak büyük tepkimeler gösterebilir. Bu nedenle kuru ciltliyseniz kış aylarında kullandığınız temizleyicinin kurutucu etkisi olmamasına çok dikkat etmelisiniz. Kullandığınız nemlendiriciyi kesinlikle çok daha fazla nem barındıran nemlendiriciyle değiştirmelisiniz. Bunun için bir dermatoloji uzmanına danışabilirsiniz.

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Varis Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Ayakların ve bacakların baskılanması, yorulması ve kan dolaşımımızda meydana gelen çeşitli dengesizliklerden meydana gelen varis; …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir