Kanserde Alternatif Tıp Tedavisi

Kanser hastalığı günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan biridir. Tıp dünyasının kanser hastalığı konusunda yaptığı kapsamlı çalışmalar ve araştırmalar sürerken hastalık sürecinde hem hastayı hem de yakınlarını zorlu bir süreç beklemektedir. Tıbbi tedavilere ek olarak hem Avrupa’da hem de ülkemizde kanserde alternatif tıp tedavisi son zamanlarda öne çıkmaya başlamıştır.

Hastaların tıbbi onkolojik tedavilerine ek olarak veya tıbbi tedaviye tedaviye yanıt alınamayan durumlarda hekim kontrolünde tercih ettikleri alternatif tıp tedavisi çok farklı çeşitlerde uygulanmaktadır. Alternatif tıp tedavileri kapsamında çeşitli vitamin ve minerallerin kullanımı, bitkisel karışımların kullanımı, hacamat veya sülük tedavisinin uygulanması, çeşitli beden ve zihin teknikleri, diğer doğal ürünlerin tüketilmesi gibi çeşitli uygulamalar tercih edilmektedir.

Alternatif Tıbbı Neden Doktorlar Kabul Etmezler

Alternatif Tıbbı Neden Doktorlar Kabul Etmezler?

Ancak günümüzde kanserde alternatif tıp tedavisi bazı doktorlar tarafından tercih ve tasvip edilmemektedir. Özellikle radyoterapi, kemoterapi ve ilaç tedavisi gibi tıbbi destek alan kanser hastalarının bu süreçte kullandıkları tıbbi ilaçların etkinliğini azaltan, yok eden veya aksi tesir yapabilen çeşitli bitkisel ürünlerin ve karışımların olduğunu belirtmektedirler. Bu nedenle alternatif tıp ürünlerinin ve tedavi seçeneklerinin özellikle tıbbi destek veya tedavi alınması durumunda muhakkak hekim kontrolünde değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Çeşitli bitkisel otların toksik etki yapabileceği, sülük tutma gibi yöntemlerde aşırı kan kaybı ve kanama olasılığı veya başka bir komplikasyon gelişiminin söz konusu olduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Ancak bitkisel veya alternatif tıp yöntemlerinin doğru şekilde ve doğru zamanda uygulanmasıyla başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here