Kanal Tedavisi

Ağız ve diş sağlığının tarihçesine bakacak olursak milattan öncesine dayanmaktadır. Bu dönemde dönemin şartlarında yani ilkel şartlarda tedavi yapılmaya çalışılmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber de ağız ve diş sağlığı ile ilgili gelişmeler yaşanmıştır.

Çürümüş bir dişe öncelikle yapılacak tedavi çürük çok fazla ilerlemeden en kısa zamanda tedaviye başlanması gerekmektedir. İlk aşama çürüklerin temizlenmesi ve normal dolgu yapılmasıdır. Ancak dişteki çürükler dişin özüne kadar ilerledi ise dişe yapılacak en son tedavi olan kanal tedavisi yapılır.

Kanal Tedavisinin Gerektiği Durumlar Nelerdir

Kanal Tedavisinin Gerektiği Durumlar Nelerdir?

Bir dişe kanal tedavisinin yapılıp yapılmayacağı diş hekimince belirlenmelidir. Kanal tedavisi yapılması gereken dişteki belirtiler dişte ağrı, sızlama ve çenede şişlik gibi belirtiler olmaktadır. Dişteki çürük dişin özüne ulaşarak bu bölgenin iltihaplanması ile dişin kanal tedavisinden başka kurtuluşu kalmamaktadır. Diş diplerinde ve çenede oluşan şişlik hekimin yazacağı ilaç ile dağıtılmalı ve daha sonra tedaviye başlanmalıdır. Kanal tedavisi bir seans olabileceği gibi iki veya üç seans ta sürebilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi yapılacak olan diş öncelikle çürüklerden temizlenmelidir. Dişin özüne kadar ulaşan çürük eğe yardımı ile temizlenir ve diş kökündeki kanal genişletilir. Daha sonra dişteki boşalan kısım dolgu malzemesi ile doldurularak dolgu işlemi tamamlanır. Bu işlemin sonunda kanal tedavisi yapılan dişte birkaç gün ağrı olabilir. Birkaç hafta sert yiyecekler yenilmemesi gerekebilir. Kanal tedavisi yapılan dişin tamamen iyileşmesi bir veya iki ay da sürebilir. Dişe yapılan kanal tedavisi sonucunda diş temizliğine daha çok dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here