İnme Beyin Damar Tıkanıklığı Nedir?

İnme ve beyin damar tıkanıklıkları insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklardan birisidir. Peki, inme beyin damar tıkanıklığı nedir?
Beyin Damar Tıkanıklığı Nedir

Beyin Damar Tıkanıklığı Nedir?

Halk dilinde inme ya da felç olarak bilinen apopleksi, beyin atar damarların da meydana gelen yırtılmalar sonucu ortaya çıkan beyin kanaması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Damar sertlikleri de beyin damarlarında meydana gelen pıhtılaşmanın damarları tıkaması da felcin ya da inmenin oluşma sebebi olarak bilinmektedir.

Aynı zamanda beyin damarlarının sinirsel uyarılarla kasılması ile başlayan beyin dokusunda buluna yetersiz kanlanmaya neden olarak felç ile sonuçlanmaktadır. Kişide görülen ani tansiyon yükselmesi veya ani tansiyon düşmesi beyin damarlarını tıkayarak kişinin felç geçirmesine neden olabilmektedir. Beyin damar tıkanıklığı neticesinde oluşan felçler genelde çok aşırı yenen yemek sonrasında gece yatarken, sabah uyanırken yüzü yıkamak için eğilme durumunda veya ayakkabı bağlamak için öne doğru eğilme durumlarında ortaya çıkabilmektedir. Beyin damarlarının tıkanması ile oluşan felçlerden birkaç gün önce kişide baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde kanlanma ve sinirlilik görülebilir. Bu hastalık genellikle 40 yaş ve üzeri hastalarda görülmektedir. En çok görülen beyin hastalıklarının % 80 civarı damar tıkanması, %20 oranında da beyin kanaması nedenlidir. Beyinde damar tıkanıklığı belirtileri arasında baş ağrısı, sürekli uyku hali, konuşma bozuklukları, hareket bozuklukları ve görme bozuklukları gibi belirtiler görülebilir. Böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora görünmek gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here