Home / Sağlıklı Yaşam / Ağız ve Diş Sağlığı / Gebelikte Hamilelikte Diş Bakımı

Gebelikte Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken bir çok nokta bulunmaktadır. Hassas davranılması ve düşünülmesi gereken bu dönemde en önemli durumlardan biride diş bakımı ve sağlığıdır. Karşılaşılabilecek durumları öneyebilmek için neler yapılmalıdır konusunda bir kaç bilgi paylaşmak isteriz.

Gebelikte Diş Bakımı

1.Gebelik ve Diş Sağlığı

Bebek planlamaya başladığınız zaman sağlık kontrollerinizi daha ayrıntılı olarak yaptırmaya özen göstermelisiniz. Gebelik döneminde tedavi göremeyeceğinizi düşünerek hareket etmeli ve planlamalısınız. Bu durumlardan biride diş bakımı ve sağlığıdır. Hamilelikte diş bakımı konusunda öncelikle düzenli kontrollerinizi yaptırmalı ve gebelik süresinde sizi zor durumda bırakacak durumlar için önem almalısınız. Büyük tedaviler ve narkoz içerikli işlemler yaptıramayacağınızı unutmadan hem kendi sağlığınız hem de bebeğin sağlığını düşünerek hareket etmelisiniz. Gebelik süresince diş ağrısı çekebileceğinizi ön görerek rutin kontrollerinizi mutlaka arttırmalısınız.

  1. Hamilelik Sürecinde Diş Yapısı

Bebeğin oluşumu diş yapınızı ve sağlığınız etkileyecektir. Kemik yapısının oluşumunda annenin diş sağlığının bozulma oranını en aza indirgeyebilmesi ve oluşacak çürümeleri önleyebilmesi için diş bakımını arttırmalıdır. Ağız bakımını, diş eti sağlığını ve diş koruması için alacağı önemleri arttırdığı sürece annenin gebeliği rahat geçecektir. Kullanacağınızı ürünlerin mutlaka bebeğe zarar vermeyeceğinden emin olunması gerekmektedir. Sizin temas ettiğiniz her ürüne onunda temas ettiğini aklınızda bulundurduğunuz sürece alacağınız önlemler daha sıkı olacaktır. Hamilelikte diş bakımı düzenli ve sık aralıklar yaptırmanız bebeğinizin de bundan faydalanmasını sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra macun, gargara ve benzeri ürünleri mümkün olduğunca iyi seçmeli ve beslenme alışkanlığınızı diş bakımınızı destekleyecek yönde devam ettirmelisiniz.

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Ağız ve Diş Sağlığınızı Koruyunuz

Ağız ve diş bakımı kişisel bakımın en önemli aşamalarından biridir. Diş sağlığınızı koruyamadığınız durumlarda bedeninizde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir