Home / Sağlıklı Yaşam / Anne ve Bebek Sağlığı / Gebelik Hamilelik Döneminde Kansızlık Anemi

Gebelik Hamilelik Döneminde Kansızlık Anemi

Gebelik döneminde iken meydana gelen anemi, önemli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Erken doğum ve doğum sonrasında oluşabilecek kanama riskine, anne yaşamının kaybına %60 oranında sebep olabilen anemi; demir, folik asit ve B12 vitamini takviyesi sayesinde tedavi edilebiliyor. Hamilelikte demir eksikliğine bağlı olarak ve kaybedilen kanın tekrar konmamasından ötürü demir eksikliği anemisi çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Bütün anne olacak kadınların bundan dolayı kan tahlillerini çok iyi yaptırması ve düzenli periyotlarla takip etmesi, anne ve bebek sağlığı için son derece önem arz eden konulardır. Erken doğum riskine ve bebekte gelişme geriliğine sebebiyet verebilir.

Kansızlık Anemi Nedir

Kansızlık (Anemi) nedir?

Anemi, kan hemoglobin düzeyinin 11 mg/dl’nin altına düşmesi sonrasında oluşan durumdur. Hamilelik döneminde en fazla karşılaşılan durumlardan biridir. Kansızlıkta anne adayında halsizlik, çabuk yorulma gibi sorunlar baş gösterir. Bunun yanında erken doğum ve doğum sonrasında kanama riskini arttırmaktadır.

 

Hamilelik dönemindeki demir eksikliğinin sebepleri nelerdir?

– Yetersiz ve dengesiz beslenme şekli

– Sık doğum yapmak

– Bağırsak parazitleri

-Sosyo ekonomik düzey

– Sık düşük, kürtaj vb. durumlar sebebiyle kan kaybetmek

– Hamilelik süresince demir ilacı (kan hapı) almamak

 

Ne gibi besinler tüketilmelidir?

Demir eksikliğini gidermek için bu dönemde doktorunuza da danışarak; Ceviz, fındık, badem, Kırmızı kuru üzüm, Keçiboynuzu, Pekmez, kırmızı et, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve c vitamini demiri arttırdığı için bol bol portakal, limon ve maydanoz gibi besinler de tüketilmelidir.

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Dengeli Hamilelik Beslenmesi

Düzenli ve dengeli hamilelik beslenmesi, bir bayan için oldukça önemli bir konu olarak dikkat çekmektedir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir