Home / Sağlıklı Yaşam / Anne ve Bebek Sağlığı / Dengeli Hamilelik Beslenmesi

Dengeli Hamilelik Beslenmesi

Düzenli ve dengeli hamilelik beslenmesi, bir bayan için oldukça önemli bir konu olarak dikkat çekmektedir. Gebelik dönemini sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirmek için anne adaylarının bilinçli ve duyarlı olmaları gerekmektedir. Yeni yaşam koşullarına uygun bir şekilde yaşamaları gerekmektedir.

Tek bir hücreden mucizevî bir şekilde gelişen bebeğin sağlığı için hem anne adaylarının hem de bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Özellikle hücrelerin oluşmasında ve inşasında önemli bir etkiye sahip olan protein kaynakların dengeli bir şekilde doğru adetlerde, iyi ve kaliteli besinler ile tüketilmesi, gerekli vitamin takviyeler ile desteklenmesi gerekmektedir.

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik aşamasında anne adaylarının enerji ihtiyaçları artmaktadır. Bu nedenle aşırı besin tüketimi anne adaylarına gereksiz kilo alımı olarak ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde sağlıklı ürünlerin harmonize edilerek diyete eklenmesi gerekmektedir. Örnek verilecek olursa hamur işi türü besinler kişileri karbonhidrat tuzağına düşürebilecekken doğru beslenme alışkanlıkları ile bu besin anne ve bebeğe büyük fayda sağlayabilir. Aynı zamanda iştah artışlarının kontrolünde kan şekerini hızlı yükseltmeyen açlık hissini bastıran ve tat duyularını şımartan bir şekilde beslenmek gereklidir. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketilen hamur işlerine de çok yakışan yulaf besini tokluk hissi sağlamaktadır. Aynı zamanda kan şekerini dengelemektedir. Kalp hastalığı riskini oldukça düşürmektedir. Bu nedenle anne adaylarının sabah kahvaltılarında yulaf ağırlıklı beslenmesi önerilmektedir.

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Gebelik Hamilelik Döneminde Kansızlık Anemi

Gebelik döneminde iken meydana gelen anemi, önemli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Erken doğum ve doğum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir