Home / Sağlıklı Yaşam / D Vitamini Faydaları Eksikliği Nelerde Bulunur

D Vitamini Faydaları Eksikliği Nelerde Bulunur

D vitamini vücudumuz için oldukça önemli bir maddedir. Ve vücudumuz her yaşta bu maddeye gereksinim duymaktadır.

 

D vitamininin vücudumuz için önemi:

D vitamini öncelikle vücudumuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Ve kemiklerimizi geliştirir. Kişi özellikle büyüme çağında yeterli seviyede D vitamini alamadığında kemikleri küçük kalır ve gelişemez, bunun sonucunda da boyumuzun kısa kalmasına neden olur. Ayrıca D vitamini eksikliği ilerledikçe vücudumuz için çok tehlikeli birçok hastalığa da neden olmaktadır. Bu hastalıklardan en önemlisi ostoeporez ve raşitizmdir.

D Vitamini Nelerde Bulunur

Peki, D vitamini nelerde bulunur?

Vücudumuz için gerekli olan D vitamini öncelikle peynir, tereyağı, yağlı balıklar ve çeşitlerinde, yumurta ve patateste bulunmaktadır. Bunun yanı sıra D vitamini sadece besin maddelerinde bulunmamaktadır. En güzel D vitamini kaynağı güneştir. Bu yüzden özellikle gelişme çağındaki kişiler günde en az 15 dakika güneş ışığından yararlanmalıdır.

 

D vitamini eksikliği nasıl belli olur?

D vitamini eksikliği direk olarak kemiklerimizi etkilediği için kemiklerimizin kolay kırılganlaşması ve şeklinin değişmesi gelmektedir. D vitamini eksikliği genellikle çocuklarda, yaşlılarda ve hamilelerde görüldüğü için bu gruplarda bulunan kişiler daha çok dikkat etmelidir. Bu kategorilerdeki kişiler beslenmelerine özel olarak dikkat etmeli ve mutlaka düzenli olarak güneş ışığından faydalanmalıdır. Çünkü D vitamini hastalığı sanıldığının aksine çok daha kötü sonuçlar doğurabilir ve vücudunuzda olmayan birçok hastalığa yakalanmanıza neden olabilir.

 

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Kanserde Alternatif Tıp Tedavisi

Kanser hastalığı günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan biridir. Tıp dünyasının kanser hastalığı konusunda yaptığı kapsamlı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir