Home / Sağlıklı Yaşam / Çocuk Hastalıkları / Çocuklar Hangi Yaşlarda Nelerden Korkarlar

Çocuklar Hangi Yaşlarda Nelerden Korkarlar

Her insanın mutlaka belli başlı korkuları vardır ve bu korkuları içinde besler. Bu çok doğal bir duygudur. Ancak çocuklar yetişkinlere göre bu korkuları daha yoğun ve etkili yaşarlar. Çocukların bu korkularını yenilebilmesi ve onlarla baş edebilmesi çocuğun kendine olan güvenini artmasında ve karakter oluşumunda büyük rol oynar.

Çocukların Korkuları Nelerdir

Çocuklar hangi yaşlarda nelerden korkarlar sorusunu cevaplarını şöyle sırlayabiliriz:

0-2 yaşa aralığındaki çocuklar anne babalarından ya da bakıcılarından uzak kalmaktan aşırı yüksek sesten, yabancılardan, ani çıkışlardan, ebeveyn tuvaletini kullanmaktan korkabilirler.

0-6 yaş arası çocuklarda ise hayali yaratıklardan korkma, karanlık fobisi, anne babayı kaybetme korkusu, polis korkusu, yalnız yatamama korkusu, yeni girdiği bir topluma alışamama, düşme ve yaralanma korkusu görülmektedir.

Daha büyük çocuklarda ise alay edilme, yeni bir ortam, utanç verici bir duruma düşürülme, hırsızlık olayları ve yangın çıkma ihtimali gibi korkular gözlenmektedir. Çocukların bu korkularını yenebilmesi için ailelerin onlara destek olması ve doğru yaklaşımları çok önemlidir. Çocuğun korkuları asla önemsizmiş gibi hissettirilip küçümsenmemelidir Sen artık büyüdün, korkacak ne var, abartıyorsun gibi cümleler kullanılmamalıdır.

Çocuğunuza onu anladığınızı ve yanında olduğunu her zaman hissettirin. Önemsememek ve göz ardı etmek çocuğunuzda bu korkuların daha da artmasına neden olabilir. Anne ve babaların da aşırı korumacı ve sahiplenici davranmaması, çocuğun korktuğu şeylerden de uzaklaşmasına izin vermemesi gerekir. Korkularını size anlatmasını isteyin. Onunla konuşun dinleyin ve korktuğu durumlarla ilgili onun anlayabileceği ifadelerle bilgi verin. Bu tutumuz çocuğa rahatlama verip, korkularını yenmesinde kolaylık sağlayacaktır. Şunu unutmayın ki çocuklar en çok ailelerine güvenir ve inanır. Sabırla, anlayışla ve sizin desteğinizle özgüvenleri artacaktır.

 

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Mükemmeliyetçi Kişilik Ve Tedavisi

Mükemmeliyetçi olmak bazen gurur kırıcı olabilmektedir. Çok iyi işler başarılsa da bunu üzerine çıkma anlayışı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir