Cinsel İktidarsızlığın Sebepleri

Cinsel iktidarsızlık sorunu dünya genelinde birçok erkeğin yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Cinsel iktidarsızlık erkeklerin ereksiyon olamama, ereksiyonu sürdürememe ile açıklanabilmektedir. Birçok erkek hayatlarının belli bir döneminde bu sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Yapılan çalışmaların iktidarsızlık sorununun ileriki yaşlardaki erkeklerde daha fazla görüldüğünü ortaya koymuştur.

psikoloji-cinsel-iktidarsizligi-etkiler-mi

Psikoloji Cinsel İktidarsızlığı Etkiler Mi?

Cinsel iktidarsızlık büyük bir sorun değildir. Bununla birlikte uzun süreli devam eden cinsel iktidarsızlık sorunu kişide duygusal anlamda strese neden olabilmektedir. Uzmanlar psikolojik etkilerin iktidarsızlık sorununda % 10 – % 20 oranında etkili olduğunu belirtmişlerdir. İktidarsızlık sorununa neden olan psikolojik sorunlar kişide davranış bozuklukları, mental yorgunluk gibi şikâyetleri de beraberinde getirmektedir. Bazı sağlık sorunları da iktidarsızlık sorununa neden olabilmektedir. Bu sağlık sorunların arasında kalp rahatsızlıkları en başta yer almaktadır. Aynı zamanda diyabet, prostat ameliyatı, yüksek kolesterol gibi hastalıklar da cinsel iktidarsızlığa neden olabilmektedirler.

İktidarsızlık sadece hastalıklar ile değil kişinin yaşam tarzına bağlı olarak da gelişme gösterebilmektedir. Aşırı sigara, alkol tüketimi, obezite hastalığı ve hareket egzersiz eksikliği cinsel iktidarsızlık sorunlarını ortaya çıkarabilmektedirler. Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve dengeli beslenme ile aynı zamanda düzenli spor egzersizleri ile bu sorunun üstesinden gelinebilmektedir.

Aynı zamanda bazı ilaçların yan etkileri de cinsel iktidarsızlık sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu yan etki durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. İlaçların probesktüsü mutlaka okunmalıdır. Özellikle anti depresan ilaçlar bu sorunda oldukça etkilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here