Home / Sağlıklı Yaşam / Cilt Sağlığı / Cilt Sağlığı ve Benler

Cilt Sağlığı ve Benler

Ben Ne Anlama Gelir, Ciltte Ben Neden Olur?

Ben, deri içerisinde melanosit adı verilen renk yapıcı hücrelerin oluşturduğu bir durum olarak bilir. İnsanlarda çok yaygın olarak görülür ve beyaz deri rengine sahip insanların deri yüzeyinde ortalama olarak sayı anlamında 16’yı aşabilir. Benler değişik şekil ve boyutlarda olabilmektedirler. Benler, doğumdan sonra ya da konjenital nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Benlerin oluşma nedenleri arasında güneş ışınları, travmalar, gebelik, infeksiyöz hastalıklar gibi bazı faktörler benlerin oluşmasında ve gelişmesinde oldukça etkilidirler.

Bazı kişilerde benler çok sayıda ve çok yaygın olarak ortaya çıkabilmektedir. Benlerin birçok çeşidi vardır. Bunlar şunlardır;

Ben Çeşitleri Nelerdir

Ben Çeşitleri Nelerdir?

Cilt sağlığı ve benler önemli ben çeşitleri konusunda birçok ben çeşitleri bulunmaktadır. Bazı hastalarda benler aşırı derecede olabilirken bazı kişilerde ender görülen bir durum olarak dikkat çekmektedir.

Konjenital Benler/ Basit Tip Ben: Bu ben çeşidi doğuştan beri var olan, büyüme eğilimi içinde ve malinleşme riski olan ben çeşididir.

Akkiz Ben: Bu ben çeşidi geç çocukluk çağında ve erken ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan ben çeşididir.

Jonksiyonel Ben: Kahverengi veya siyah düz kılsız ben çeşididir. Büyüklükleri genelde 1 mm ile 1 cm arasında değişmektedir. Çocukluk çağlarında çok sık görülse d erişkin yaşlarda da görülebilmektedir. Deri ya da mukozanın herhangi bir yerinde olabilir.

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Kanserde Alternatif Tıp Tedavisi

Kanser hastalığı günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan biridir. Tıp dünyasının kanser hastalığı konusunda yaptığı kapsamlı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir