Home / Sağlıklı Yaşam / Çocuk Hastalıkları / Buruna Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Buruna Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Yalnız yaşayan ya da çocuklu kalabalık ailelere sahip olan herkesin olası sağlık sorunlarına karşı eğitimli ve hazır olması gerekir. Kazanın nerede nasıl meydana geleceği bilinmez. Çocuklar meraklıdır ve yaptıkları bir işlemin nelere sebep olacağını bilemeyebilirler. Yaşı küçük çocuklara sahip olan ailelerin başına gelebilecek buruna boncuk, düğme, nohut, fasulye, çekirdek, mercimek gibi burna yabancı cisimlerin kaçması olayı ciddiye alınmalıdır.

 

Yabancı Cismin Konumu

Burun deliklerine kaçan yabancı cisimler kolay çıkabilecek kadar dışa yakında olabileceği gibi burnun daha derinlerine doğru da ilerlemiş olabilir. Yabancı küçük cisimler buruna sadece önden değil, öksürük, hapşırık gibi refleksler sırasında nadiren boğazdan, burnun arka kısmından da girebilmektedir. Çocukların bu tür kazalara uğramaması için dikkatli olunması, iyi gözlenmeleri gerekir.

Büyük yaşta kişilerde de çarpma, düşme gibi kazalar sırasında da burunlarına bazı cisimlerin girebildiği görülmektedir. Nasıl girmiş olursa olsun burundaki bir cisim solunum yollarını tıkayacak, nefes almayı zorlaştıracaktır. Buruna giren cisim eğer iç kısmı örten zarları zedelemişse kanamaya da sebep olacaktır.

Yabancı Cisim Nasıl Çıkarılır

Yabancı Cimin Çıkarılması

Burnunda yabancı bir cisim olan çocuk eğer çok küçük değilse ve verilen komutları dinleyip yerine getirebilecekse öncelikle nefeslerini tutması, bir basınçla burnundan dışarı nefes vermeye çalışmaları yani kuvvetli biçimde sümkürmeleri söylenmelidir. İşi kolaylaştırmak için cismin olmadığı tarafın burun köküne parmakla baskı yapılmalıdır. Eğer çocuk çok küçükse ve cisim görülebilecek kadar yakınsa bir cımbızla alınabilmektedir. Bunu yaparken cismin daha derine itilmemesi için dikkatli olunmalıdır. Cisim çıkarılamayacak bir konumdaysa çocuk hemen bir doktora götürülmelidir.

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Kanserde Alternatif Tıp Tedavisi

Kanser hastalığı günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan biridir. Tıp dünyasının kanser hastalığı konusunda yaptığı kapsamlı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir