Home / Sağlıklı Yaşam / Böbrek Taşı Oluşumu

Böbrek Taşı Oluşumu

bobrek-tasi-nasil-duser-bobrek-taslarina-bitkisel-cozum-300x206

Böbrek taşı, böbrekte oluşan katı maddelerdir. Bu katı maddeler yani böbrek taşı idrar yolları vasıtasıyla vücuttan atılır. Bu esnada idrar yollarında oluşabilecek tıkanmalar bireyde şiddetli ağrılara sebep olur.
Kişinin bir kez böbrek taşı düşürmesi bir daha düşürmeyeceği anlamına gelmez tam aksine özellikle böbrek taşı düşürenlerde ikinci kez, üçüncü kez oluşma olasılığı vardır.
Böbrek taşının oluşumunu artıran bir takım sebepler vardır. Bunlar; böbrek hastalığının olması, böbreğin yapısındaki bozukluklar, böbrek taşı oluşumuna genetik yatkınlık, böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilecek bazı ilaçların uzun süreli kullanımı.
Bağırsakta olan bazı durumlarda böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Kişinin bağırsak hastalıkları geçirmiş olması veya bağırsak ameliyatı geçirmiş olması gibi. Ayrıca çevresel faktörlerde etkilidir. Sıcak iklimlerin bulunduğu bölgelerde yaşayıp yeterli sıvı tüketimine özen göstermemek, beslenme alışkanlıkları böbrek taşı oluşunu etkiler.
Böbrek taşının oluşumunu nasıl engelleriz, korunmak için neler yapabiliriz? Beslenme alışkanlıklarına gösterilen özen ile korunmak mümkün. Öncelikle su tüketimine dikkat edilmelidir. Yetişkinlerde günlük 2,5 litre su tüketilmelidir. Tuz tüketiminin azaltılması gereklidir. Bol lifli gıdalar tüketilmelidir. Vücudun kalsiyum ihtiyacının giderilmesi gerekir bu da süt ve süt ürünlerinin tüketilmesiyle olur. Ancak fazla kalsiyum alımı da zarar oluşturabilir dengeli alımına dikkat edilmelidir.
Tüketim kadar bazı besinlerin kısıtlanması da gerekmektir. Bunlar özellikle asit içeriği bulunan besinlerdir. Örneğin kola, gazoz gibi asitli içecekler; portakal, greyfurt gibi meyveler; şarap dışındaki alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Kırmızı et, sakatat, mantar gibi yiyeceklerin tüketimi kısıtlanmalıdır. Ispanak, pancar, kuşkonmaz, maydanoz gibi yeşilliklerin tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.
Bunların yanında kuru incir, fındık gibi kuruyemişlerden; karabiber gibi bir baharattan; çilek, böğürtlen gibi meyvelerden; karnabahar gibi bir sebzeden; sardalye gibi bir balıktan; çay, çikolata gibi keyif veren yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekiyor. Görüyoruz ki geniş bir yelpazede birçok besinden uzak durmak gerekiyor.
Beslenme dışında yapabilecekler ise stresten olabildiğince uzak durup sakin bir yaşam sürmek, yorulmadan açık havada bol bol yürüyüşler yapmak, yapabileceğimiz bedenimizin esnekliğine katkıda bulunacak incitmeyecek egzersizler yapmak

About admin

Check Also

Kanserde Alternatif Tıp Tedavisi

Kanser hastalığı günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan biridir. Tıp dünyasının kanser hastalığı konusunda yaptığı kapsamlı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir