Home / Kanser Makaleleri / Akciğer Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri

Akciğer Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri

Lung cancer

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine dünyada her sene 1,3 milyon insan akciğer kanserinden ölüyor. Çalışma yaşamı ve şehir hayatı akciğer kanserini etkiliyor. Nasıl mı? Yoğun ve sürekli toza maruz kalınan işler ve büyük şehirlerde özellikle kış aylarında yoğunlaşan hava kirliliği hastalığa davetiye çıkara biliyor. Hastalığın dünya üzerinde yapılan incelemelerinde oluşturulan korelasyon tablolarına bakılırsa birinci etken sigara kullanımı. Sigara içmeyip uzun süreli sigara dumanına maruz kalmak dahi hastalığa sebep olabiliyor. Hastalığın cinsiyet dağılımına bakılırsa hastalık dünyada en çok erkeklerde bulunuyor. Kadınlar ikinci sırada yer alıyor. Bu da erkeklerin daha çok sigara tükettiğinin çıkarımını yaptırıyor. Yapılan incelemelerde sigara kullanımın artması paralelinde akciğer kanserinin de artığını gösteriyor.
Ülkemizde de bu hastalığa oldukça sık rastlanıyor. Hastalığın bölgelere göre dağılımına bakılırsa; Akdeniz Bölgesi ilk sırada, ikinci sırada Ege Bölgesi ve üçüncü sırada da Marmara Bölgesi bulunuyor.
Hastalığın Belirtileri Nelerdir ve Akciğer Kanserini Nasıl Anlarız?
Her birey farklıdır, vücutlarımız farklı haliyle bireylerin vücutlarının hastalık karşısında verdiği tepkilerde farklılaşıyor. Sık görülen belirtilere bakarsak; öksürme özellikle kanlı öksürme, ani ve çok kilo kaybı, nefes darlığı. Bunların yanı sıra; göğüs ağrısı, kalp ritminde bozukluk, çarpıntı, halsizlik, spor yaparken zorlanma, hışırtılı solunum, soluk alıp verirken tıkanmalar, ateşlenme, zatürre, bayılmalar, sarılık, iştahsızlık, yutmada güçlük, mide bulantısı, kusma, balgam özellikle kanlı balgam, ses kısılmaları, kansızlık, baş ağrısı, kemik ağrısı, kol ve omuz ağrısı görülen belirtilerdendir. Ayrıca hastalık bireye nörolojik hasarlar da verebilmektedir. Erkeklerde göğüslerin normalden fazla büyük olması meme kanserinin olabilmesi durumunun yanında akciğer kanserinin belirtisi de olabilir.
Bu belirtilerin bir tanesinin sizde görülmesi akciğer kanseri olduğunuzun göstergesi değildir. Her bir belirti farklı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi küçük üzerine fazla düşülmemesi gereken anlık rahatsızlıklar da olabilir. Ancak belirtilerin uzun süre seyri halinde ve ağırlaşması durumunda doktorunuza vakit kaybetmeden başvurunuz.
Hastalık teşhisinde tetkik gereklidir. Biliyoruz ki kanser hastalıklarında hastalığın evreleri çok önemli hangi evrede tedaviye başladığınız çok önemli. Hastalık erken tanılanır ve tedaviye erken başlanırsa hayatınız kurtulur.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir