Home / Sağlıklı Yaşam / Kadın Sağlığı / Ağrılı Adet Görme Menstruel Kramplar

Ağrılı Adet Görme Menstruel Kramplar

Pek çok kadında adet kanamaları ağrısız geçse de bir çok kadın için regl dönemleri tam anlamı ile bir işkence olabilmektedir. Ağrılı adet görme menstruel kramplar şeklinde görülebilmektedir.

Menstruel kramplar karnın alt bölgesi ile pelvis başlangıcını etkilemektedir. Bu gibi durumlarda kimi zaman kişiler ayaklarını bükerek rahatlamaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra ayaklarınızı uzatarak da rahatlayabilmeniz mümkündür.

Ağrılı Adet Görme Menstruel Kramplar

Menstruel Kramplara Ne İyi Gelir?

Genellikle bu tip şiddetli ağrı yaşayan kişiler ağrıların yanı sıra kusma ve baş ağrısı gibi şikâyetlerde yaşayabilmektedir. Yine menstruel kramp sorunu yaşayan kişilerde ishal ya da kabızlık gibi şikayetlerin de görülmesi mümkündür.

Menstruel kramp yaşayan kişiler genellikle doktorun önerdiği şekilde ağrı kesici kullanabilmektedir. Ağrı kesici etkisini kısa sürede gösterdiğinde kişilerde rahatlama meydana gelmektedir. Ağrısı az olan kişilerde genellikle asprin gibi ilaçlar etkili olabilir. Şiddetli ağrısı olan kişiler de genellikle daha etkili ağrı kesicilerin kullanılması gerekmektedir.

Menstruel kramp sorunu yaşayan kişilerde sık idrara çıkma hissi de oluşmaktadır. Bu nedenle kişilerin öncelikle regl dönemleri gelmeden önce bir tedavi uygulaması gerekmektedir. Örneğin adaçayı adet dönemlerinden önce tüketilmeye başlanıldığında regl dönemleri daha az sancılı geçebilmektedir. Çeşitli bitki çayları regl dönemlerinde iyi gelmektedir.

Kişiler genellikle ağrı dönemlerinde rahatlamak amacı ile sıcak su torbası uygulamaları da yapabilmektedir. Fakat sıcak su kullanımında suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Limon İle Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Adet dönemlerinde gecikme sorunu yaşayan kişiler genellikle gebe olduklarından şüphelenmektedir. Bebek için henüz hazır olmayan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir