Home / Sağlıklı Yaşam / Ağız ve Diş Sağlığı / Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusunu önlemenin yolları için öncelikle nedenini araştırmak gerekir. Ağız kokusu ihmalkârlıklarınızın yanında ciddi sağlık sorunları da içerebilir. Bu yüzden sağlıklı yaşamak için nedenlerini araştırıp ona göre hareket etmek gerekir.

Ağız kokusunun nedenleri

Diş Çürükleri

Ağız kokusundan kurtulmak için öncelikle çürüklerinizden kurtulun. Dişinizdeki çürükler pis kokulara neden olur. Bu yüzden ağız kokunuzdan kurtulmak için öncelikle çürük dişlerinizden kurtulun.

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları ağız kokusuna neden olur. Dişeti ve diş taşlarınız varsa bu hastalıklardan kurtulun.

20 Yaş Dişleri

20 yaş dişleri oldukça zor çıkan ve sıkıntılı dişlerdir. Bu dişler genelde yamuk veya tam çıkmayarak yarı gömük şekilde çıkar. Bu nedenle apse yapar. Apse yapan dişler de pis kokulara neden olur.

Köprü ve Protezler

Uzun zaman önce yaptırdığınız köprü tedavisi veya protez kullanıyorsanız bakteriler bu kısımlarda ürer. Bu nedenle pis koku yayar. Eğer uzun süre önce bu tür tedavi yaptırdıysanız protezinizi veya köprünüzü değiştirin.

Sakız Çiğneyin

Sakız çiğnemek tükürük salgılamanıza neden olur. Ağzınız da salgılanan tükürük ağzınızı temizler. Bu sayede ağız kokunuzdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Tarçın Kullanın

Tarçın ağzınızdaki bakteriler ile mücadele eder. Yiyeceklerinizde ve oldukça içeceklerinizde tarçın kullanın.

Bolca Su Tüketin

Su tüketerek ağzınızdaki bakterilerden kurtulabilirsiniz. Oldukça su tüketin. Bu ağız kokunuzdan kurtulmanız için önemli bir etkendir.

Diş İpi Kullanın

Diş ipi kullanarak dişlerinizin arasındaki bakterilerden ve yemek artıklarından kurtularak ağzınız kokunuzdan kurtulabilirsiniz.

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir

Ağız kokusu, çoğu insanın kâbusu olan ve kişilerde özgüven eksikliğine neden olan rahatsız edici bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir