Home / Sağlıklı Yaşam / Ağız ve Diş Sağlığı / Ağız ve Diş Sağlığınızı Koruyunuz

Ağız ve Diş Sağlığınızı Koruyunuz

Ağız ve diş bakımı kişisel bakımın en önemli aşamalarından biridir. Diş sağlığınızı koruyamadığınız durumlarda bedeninizde de bir çok rahatsızlık ortaya çıkacaktır. Hassas bir bakım bekleyen ağız ve diş aksatılmaması gereken kontroller gerektirmektedir. Peki, ağız ve diş sağlığını nasıl koruruz sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmak isteriz.

Diş Sağlığı ve Ağız Sağlığı

  1. Diş Sağlığı

Öncelikle mutlaka güvenilir olduğuna inandığınız bir diş doktorunuz olmalıdır. Sürekli olarak gideceğinizi düşünerek kendinizi iyi hissedeceğiniz bir doktor seçmelisiniz. Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek için yapmanız gereken ilk adım rutin kontrollerinizi aksatmamaktadır. Kontrollerinize düzenli olarak devam ettiğinizde oluşacak sıkıntıları erken teşhis ile ön görerek müdahale edebilirsiniz. Böylece diş kaybı yaşamadan ve sağlıklı dişler ile gülümseyebilirsiniz.

  1. Ağız Sağlığı

Diş sağlığınızı koruyabilmeniz için öncelikle ağız sağlığınızı korumanız gerekmektedir. Ağız sağlığınızı koruyabilmeniz için ağız suyu, losyonu, gargara ve benzeri ürünleri tercih ettiğiniz seçenekler ile kullanmanız uygun olacaktır. Diş eti sağlığınız için ağzınız içerisindeki hijyeni muhafaza etmeniz gerekmektedir. Diş ve diş eti hastalıklarının en büyük etkeni ağız içi hijyensizliğidir.

Bunların yanı sıra diş fırçanızın rahatlığı, diş fırçalama sıklığınız, beslenme şekliniz ve daha bir çok etken de dikkat edilmemesi durumunda diş sağlığınızı bozacaktır. Doğal öneriler arasından da tuz ve limonlu su ile yapacağınız gargara doğru bir yöntemdir. Elma ve çilek gibi meyveler diş parlaklığınızı muhafaza etmenize yardımcı olacaktır. Ağız ve diş sağlığı bir çok hastalığın tetikçisi olabilir, kontrollerinizi aksatmamaya özen gösterin.

 

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusunu önlemenin yolları için öncelikle nedenini araştırmak gerekir. Ağız kokusu ihmalkârlıklarınızın yanında ciddi sağlık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir