Home / Sağlıklı Yaşam / Anne ve Bebek Sağlığı / 35 Yaşından Sonra Hamilelik Ve Riskler

35 Yaşından Sonra Hamilelik Ve Riskler

35 yaşlarından sonra hamile kalmak isteyen kişiler bunun risklerini de bilmesi gerekmektedir. Çünkü bu yaştan sonra hamile kalmak risk taşımaktadır. Eğer daha önce sağlıklı beslenilmiş ise herhangi bir sorunu bulunmadığı sürece hamile kalınması muhtemel olabilir. İleri yaşta gebe kalan kadınlar belki sağlıklı bebek dünyaya getirebilirler fakat genç annelere oranla büyük riskler taşımaktadır. 35 Yaşından Sonra Hamilelik Ve Riskler arasında daha çok zeka geriliği ve kemik gelişimin geç olduğu ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Anne çocuk ölümleri de artmaktadır. Bu yaş düzeyindeki kadınlar hamile kalacakları an doktora başvurmaları gerekmektedir. Çünkü yaşın ilerlemesiyle diyabet, tansiyon ve kemik erimeleri kolaylıkla ortaya çıkmakta ve ilerlemektedir.
İleri Yaşta Hamilelik Riskleri

Riskler Nelerdir?

Annenin sağlığının yanı sıra bebeğinde sağlığı önem teşkil etmektedir. Çünkü çocukta gelişimin yavaşlamasıyla beraber cücelikte ortaya çıkma ihtimali olmaktadır. Hamile kalan kadınların % 50 risk taşıması doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Neler Yapılmalıdır?

Hamilelik sırasında stres ve üzüntü verici şeylerden uzak durulmalı. Erken doğum olma ihtimalide yüksek. Sağlıklı yumurta üretimi almaktadır. Yaş ilerlemekle beraber erkeklerde sperm sayısı da alma göstermektedir. Gelişim geriliği yaşanmakla beraber yaşlanmayı daha çabuklaştırır.

Çocukların down sendromlu olma riskleri ise çok yüksek olmaktadır. Hamilelik sırasında çeşitli ilaç, stres ve çeşitli maddelerden de uzak durulması gerekir. Çünkü hem yaşın ileri olmasıyla beraber bu yöntemlere maruz kalmak tehlikeli durum oluşturur. Geç yaşta hamile kalmak isteyen kadınlar bu riskleri en aza indirmek için çeşitli araştırma yapmaları yararlarına olacaktır.

About Sağlık Rehberiniz

Check Also

Gebelik Hamilelik Döneminde Kansızlık Anemi

Gebelik döneminde iken meydana gelen anemi, önemli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Erken doğum ve doğum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir